Bir sorunuz mu var ? Bize Sorun…

_

Lütfen aşağıdaki sık sorulan soruları okuyun ve cevabını bulamadığınız soruları bize gönderin. Size en kısa sürede cevap vereceğiz.

SSS

1. Kimler oturma izni başvurusunda bulunmalıdır?

Oturma İzni

Tipik bir turist vizesi, Türkiye’de 90 gün kalmanıza izin verir. (Bu süre ülkenize göre değişiklik gösterebilir.) Bundan daha uzun süre Türkiye’de kalmayı planlıyorsanız, ikamet tezkeresine vize muafiyetinizin son gününden önce başvurmalısınız. Vize muafiyetiniz  bitmeden önce başvuru yapılmaz ise kaçak duruma düşersiniz.

2. İkamet izni çeşitleri nelerdir?

1. Kısa süreli ikamet : Yeni başvuranlar, bir yılla kadar bir izin alabilir; yenilemeler genellikle iki yıllık bir süreyi kapsayacak şekilde genişletilebilir.
2. Uzun süreli ikamet :Türkiye’de kesintisiz en az sekiz yıl ikamet izniyle kalmış olan ya da Göç Politikaları Kurulunun belirlediği şartlara uyan yabancılara, Bakanlığın onayıyla valilikler tarafından uzun dönem ikamet izni düzenlenebilir.
3. Aile İkameti :Türk vatandaşlarının, 5901 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında olanların veya ikamet izinlerinden birine sahip olan yabancılar ile mültecilerin ve ikincil koruma statüsü sahiplerinin;

a) Yabancı eşine,
b) Kendisinin veya eşinin ergin olmayan yabancı çocuğuna,
c) Kendisinin veya eşinin bağımlı yabancı çocuğuna, aile ikamet izni düzenlenebilir.

4. Öğrenci İkamet İzni : Aile ikamet izni bulunmayan ilk ve orta derecede öğrenim görecek yabancılara (Aile ikamet izni bulunan ilk ve ortaöğretim seviyesinde eğitim görecek yabancılar 18 yaşına kadar ikamet izni almasına gerek kalmadan eğitimine devam edebilmektedir. Ancak 18 yaşını dolduran ve halen ortaöğretim seviyesinde eğitimine devam eden öğrencilerin ikamet izni alması gerekmektedir.),

– Ülkemizde bir yükseköğretim kurumunda ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, Tıpta Uzmanlık Eğitimi (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi (DUS) seviyelerinde eğitim görecek yabancılara, öğrenci ikamet izni düzenlenebilir.
3. Oturma izni başvurusu için hangi belgelere ihtiyacım olacak?

İlk başvuru için pasaport fotokopisi, biometrik fotoğraf, anne adı, baba adı, Türkiye’deki ikamet adresiniz, Yabancı ülkedeki ikamet adresiniz gereklidir.

4. Sağlık sigortası yaptırmak hakkında ne bilmeliyim?

Oturma izni başvurusu yapılmadan önce temin edilmesi gerekli sigortadır.Yabancı sağlık sigortasında en uygun ve en hızlı hizmeti Rima Danışmanlık‘tan alabilirsiniz.Yabancı sağlık sigortası fiyat ve poliçe kapsamı için tıklayınız

5. Başvurum onaylandıktan sonra oturma izin kartımı ne zaman alabilirim?

Resmi maksimum bekleme süresi 90 gündür.Ancak daha erken gelmesi de mümkündür.

6. Randevum planlandıysa Türkiye'den ayrılabilir miyim ?

Hayır. Randevunuzun hızlandırılması konusunda yerel göç idareniz ile görüşebilirsiniz.Ancak bunun çok nadir durumlar dışında işe yaramayacağını söyleyebiliriz. Randevunuzdan sonra resmi belgeleri almadan önce ayrılmaya çalışırsanız muhtemelen para cezasına çarptırılır ve başvurunuz geçersiz sayılır.

7. Oturma iznim kaybolduysa veya çalınırsa ne yapmam gerekir ?

Bunu hemen polise bildirmeniz ve resmi bir rapor almanız gerekir. Daha sonra, yerel göç idaresine (randevu almadan) gidip, raporu gösterip bildirimde bulunmalısınız.

8. Türkiye'de bebek doğurma durumunda ne yapmam gerekir ?

Bebeğin bir Türk vatandaşı olan bir ebeveyni ile doğması durumunda, Türkiye’de vatandaşlık hakkına sahiptir.

Bize Sorun

  Anıl Atılgan
  Anıl Atılgan
  24/03/2023
  vakit kaybı yaşanmadan sorunsuz bir şekilde bittiği için çok teşekkür ederiz
  Mert Kahya
  Mert Kahya
  03/03/2023
  Sadece 30 dk’da oturum izni almamı sağlayan , her telefon ettiğimde her konuda çok hızlı dönüş yapan bence Türkiye’nin en iyi firması. Profesyonel , Hızlı ve Kaliteli hizmet arıyorsanız doğru yerdesiniz .
  Cihan and Amel (Kepo)
  Cihan and Amel (Kepo)
  27/02/2023
  Isini çok iyi yapan tecrubeli bir danismanlik kesinlikle tavsiye ediyorum
  Caner Acarbay
  Caner Acarbay
  24/02/2023
  Rima danışmanlık sayesinde tüm işlemlerimiz hızlı ve beklendiği üzere olumlu tamamlandı. Zafer bey tüm danışmanlık süreçlerinde ilgili ve bizlerle iletişim halindeydi. Kendisine çok teşekkür ederiz.
  Nevzat ÇETİN
  Nevzat ÇETİN
  24/01/2023
  Merhaba Zafer bey'le iki yıldır yapmış olduğumuz geçici oturum belgesi içi aldığım bilgi ve profesyonelce yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.
  Erdal Bulut
  Erdal Bulut
  29/12/2022
  Merhaba, Zafer bey'e yabancı çalışma izni için sağlamış olduğu profesyonel destek ve her aşamada saat gün fark etmeksizin sağlamış olduğu danışmanlık için teşekkür ederiz. İlk başvuru sürecinden izin çıkana kadar duruşu, güvenilir ve aktardığı doğru bilgiler ile sorunsuz bir hizmet aldık. Kesinlikle tavsiye ederiz.
  Никита Литовченко
  Никита Литовченко
  16/12/2022
  Говорят и пишут на английском в WhatsApp. Записали на подачу и помогли собрать нужный пакет документов. Проверили все два раза. Получил нужный документ через месяц после подачи. Рекомендую! Профессионалы!
  RMMA ModelAgency
  RMMA ModelAgency
  25/11/2022
  [TR] Rima Danışmanlık ile Türkiye'de oturma izni alma sürecinde tanıştık. Tüm evrakları eksiksiz tamamladık. Bu süreçte gerekli bilgilendirmeler kusursuzca yapıldı ve sürecin sonuna kadar Zafer Bey ile birlikte işlemleri başarılı bir şekilde tamamladık. Tüm işlemler için Rima Danışmanlık arkadaşlarına ve Zafer Bey'e teşekkür ederiz. [EN] We met with Rima Consulting during the process of getting a residence permit in Turkey. We have completed all the documents. In this process, the necessary information was provided flawlessly and we successfully completed the transactions with Mr. Zafer until the end of the process. We would like to thank Rima Consulting friends and Mr. Zafer for all transactions. [РУС] Мы познакомились с Rima Consulting в процессе получения вида на жительство в Турции. Мы оформили все документы. В этом процессе необходимая информация была предоставлена безупречно, и мы успешно завершили транзакции с г-ном Зафером до конца процесса. Мы хотели бы поблагодарить друзей Rima Consulting и г-на Зафера за все сделки.
  D Melih
  D Melih
  24/11/2022
  Herkese tavsiye ediyorum ,Zafer bey çok yardımcı oldu ,her şey bizzat kendi ilgilendi ,fiyat olarak da gayet uygun .
  Derya Mersinoglu
  Derya Mersinoglu
  10/11/2022
  Zafer bey tanıştığımız ilk günden beri gerek ilgi alakası ile gerek kişisel donanımı ile Vize konusunda bizlere kusursuz hizmet vererek çok mutlu etti . Kendisne teşekkürlerimi sunuyorum...

    Hemen Arayın